foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kargowej

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Jan Paweł II

Visitor heat map tracker, live visitor tracking, real time visitor counter

Kalendarz

styczeń 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Licznik odwiedzin

Poland 85%Poland
Austria 10%Austria
China 5%China

Bieżący tydzień: 1
Bieżący miesiąc: 17
Ogółem: 208978

Jak oceniasz nową stronę?

Jest super. - 40%
Bardzo fajna. - 17.9%
Niezła stronka. - 10.5%
Taka sobie. - 31.6%

Głosów ogółem: 95
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 23, 2015


       Nasz hymn państwowy "Pieśń Legionów Polskich we Wło-szech" w swojej 200-letniej historii ma również lubuski epizod. Pod-pisany 7 lipca 1807 roku traktat w Tylży pomiędzy Francją, a Rosją i Prusami zawierał porozumienie o utworzeniu Księstwa Warszawskie-go. Konstytucja Księstwa, nadana przez Napoleona w 1807 r. określiła jego ustrój. Władcą Księstwa został król Saksonii Fryderyk August, syn Augusta III.

       11 listopada w pogodny i ciepły dzień sprzed pałacu królewskie-go w Dreźnie wyruszyła główna kolumna złożona z 18 karoc. Dwa dni później kawalkada stanęła w pod sulechowskim Okuninie, gdzie oczekiwali króla liczni zebrani Polacy wraz z generałem Dąbrowskim, który miał towarzyszyć orszakowi królewskiemu od granicy do War-szawy. Generał Dąbrowski, pisze Dioniza Wawrzykowska-Wierciochowa, przemówił: "Najjaśniejszy Panie - wstępujesz Wasza Królewska Mość na tę ziemię, którą Przodkowie Jego panowaniem swoim czynili szczęśliwą. Dopełniły się życzenia całego narodu, który od lat 16 pragnął przejść pod ojcowskie Waszej Królewskiej Mości rządy. Dopełnia się też dzisiaj moje szczęście, które mnie przeznaczy-ło, abym - jako Polak i jego poddany... przyjmował Monarchę na granicach wiernych Polaków." Następnie karawana skierowała się do Kargowej, będącej wcześniej miejscem noclegów jadących z Drezna do Warszawy królów polskich z dynastii Wettinów: Augusta II i Au-gusta III.

       Do Kargowej, gdzie miało się odbyć powitanie przez całe społeczeństwo, karawana królewska dojechała wieczorem. Ówczesny korespondent "Gazety Warszawskiej" (pisał J.P. Majchrzak) tak opisuje ten przejazd: "Wielmożny pan Henryk Unrug, dziedzic tutejszy, okazał w przyjęciu monarchy największą gorliwość. Granica Polski od Brandenburgii jest stąd o milę i całą drogę najstaranniej urządził, wielki kawał nowej sprostował, tamę na niej ubił i piaskiem wysypał. Na samej granicy gustowną bramę tryumfalną postawił. Całą tę drogę oświetlił i po obydwu stronach drogi - co sto kroków kazał ustawić kagańce - beczki z płonącą smołą. Przed wjazdem do miasta stał pierwszy zaprzęg dla pojazdów króla, który odwiózł go wraz z rodziną do pałacu Unruga. Tu ogród cały oświetlony i druga brama tryumfalna wystawiona".

       Zabrzmiały dzwony kościelne, króla witali dostojnicy Księstwa Warszawskiego, burmistrz Kargowej w towarzystwie rajców wręczając nowemu władcy symboliczne klucze do miasta. Orkiestra pułkowa Szaserów zagrała "Mazurka". Uroczystość tą opisał 15-letni wówczas Wolsztynianin Franciszek Gajewski, późniejszy pułkownik wojsk polskich: "Znajdowałem się w Wolsztynie, gdy zostało ogłoszone Księstwo Warszawskie... Nowy nasz pan, król saski, a teraz i książę warszawski udawał się do Warszawy dla przyjęcia hołdu nowych swoich poddanych. Obrał drogę przez Kargowę i Wolsztyn. Nocleg jego wypadł w pierwszym mieście nowego Księstwa u hrabiego Unruga, dziedzica Kargowy. Wszystkie władze departamentu poznańskiego z prefektem Antonim Ponińskim na czele i wielu znaczniejszych obywateli przybyło tam przywitać naszego Pana... Szwadron 5 pułku pułkownika Turmy stanął też w Kargowej dla eskortowania króla. Jakże nas wszystkich zajmowało wojsko polskie pierwszy raz widziane. Trębacze zatrąbili przy wjeździe króla do miasta pieśń narodową "Jeszcze Polska nie zginęła", a huczne wiwaty rozlegały się po całym rynku i mieście".(Cyt. za J.P. Majchrzak)

       W ten sposób po raz pierwszy powitano na ziemi polskiej najwyższego dostojnika narodu melodią uznaną w 1927 roku polskim hymnem narodowym i państwowym.

Zdzisław DOMAGALSKI

Copyright © 2020 Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kargowej Rights Reserved.