foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kargowej

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Jan Paweł II

Visitor heat map tracker, live visitor tracking, real time visitor counter

Kalendarz

listopad 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Logowanie

Licznik odwiedzin

Poland 86.6%Poland
Germany 6.6%Germany
Egypt 6.6%Egypt

Bieżący tydzień: 1
Bieżący miesiąc: 11
Ogółem: 208921

Jak oceniasz nową stronę?

Jest super. - 40%
Bardzo fajna. - 17.9%
Niezła stronka. - 10.5%
Taka sobie. - 31.6%

Głosów ogółem: 95
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 23, 2015


wynalazki

Leszek Czerw - koordynator TI, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kazimierz Szepelawy - nauczyciel techniki i fizyki, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gimnazjum w Kargowej

Wstęp

Zapisy podstawy programowej nakładają na nauczycieli wszystkich przedmiotów obowiązek stwarzania uczniom warunków do nabycia umiejętności posługiwania się technologią informacyjną w zdobywaniu i porządkowaniu wiedzy. Aby zrealizować ten zapis wymagana jest ścisła współpraca nauczycieli poszczególnych przedmiotów z opiekunem pracowni informatyki. Pojawienie się książki Nauka z komputerem wskazuje kierunki takiej współpracy. Nauczyciele mogą korzystając z książki i poradnika wprowadzać gotowe lekcje do swojego programu lub po odpowiedniej modyfikacji dostosować je do swoich warunków. Chcielibyśmy przedstawić zajęcia techniki z tematu "Wynalazki i wynalazcy" przeprowadzone w klasach II gimnazjum w oparciu o podręcznik Nauka z komputerem.

Przebieg zajęć

Zajęcia w stosunku do scenariusza z książki zostały nieco zmodyfikowane. Wprowadzeniem do lekcji jest quiz między dwoma wybranymi grupami uczniów polegający na połączeniu nazwisk wynalazców opatrzonych datami, z nazwami wynalazków. Wynik rywalizacji jest omawiany i korygowany. W dalszym etapie grupy wybierają wynalazek i losują źródła informacji, z których będą korzystać. Mają do dyspozycji: 6 tomową Encyklopedię PWN, Encyklopedię multimedialną PWN, Encyklopedię "Jak to działa?" Optimus Pascal na płycie CD, czasopisma - Focus, Młody technik, Internet (adresy witryn sprawdzone przez nauczyciela).

konf1 konf2

 

Zadaniem jest zdobycie informacji i ilustracji dotyczących wynalazku i jego wynalazcy, które potrzebne będą do stworzenia prezentacji na forum klasy. Zdobyte materiały zapisane w odpowiedniej formie zostają następnie wydrukowane przez opiekuna pracowni.

 

konf3

Zadaniem domowym jest zdobycie z różnych czasopism ilustracji związanych z wybranym wynalazkiem, oraz krótka wypowiedź w zeszycie - Jakie znaczenie ma wynalazek dla naszego życia? Czy potrafilibyśmy się obecnie bez niego obejść? Na tym etapie kończy się lekcja w pracowni informatyki.

Następne zajęcia techniki służą do prezentacji zdobytych informacji przez poszczególne grupy. Uczniowie oceniają swój wkład, a nauczyciel podsumowuje zajęcia. Najlepsze spośród prezentacji zostaną umieszczone na gazetce w pracowni techniki (fizyki).

konf4

Zakończenie

Wyżej opisane zajęcia są jednymi z pierwszych przeprowadzonych w naszym gimnazjum, które uwzględniają TI w nauczaniu innych przedmiotów. Sądzimy, że ten pozytywny przykład zmobilizuje innych nauczycieli do włączenia się w podobne lekcje. Niestety ze względu na ograniczenia finansowe prowadzenie zajęć przez wspomagającego nauczyciela informatyki (koordynatora TI) odbywa się jak na razie na zasadzie bezpłatnej współpracy koleżeńskiej. Zajęcia były prezentowane w formie lekcji otwartej na Konferencji Regionalnej w Kargowej Integrująca rola technologii informacyjnej w dydaktyce, która odbyła się 25-26 stycznia 2002r.

Literatura:

1. Gurbiel E., Hardt-Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M., Nauka z komputerem - Książka dla ucznia gimnazjum, WSiP, Warszawa 2001.

2. Gurbiel E., Hardt-Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M., Nauka z komputerem - Poradnik dla nauczycieli gimnazjum, WSiP, Warszawa 2001.

 

Copyright © 2019 Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kargowej Rights Reserved.